Komendske župljane sta v nedeljo, 9. februarja, s p. dr. Petrom Lahom, našim rojakom iz Suhadol, obiskala duhovnik Simon Ye Yinf Xlaing San iz Mjanmara, nekdanje Burme, in redovnica Aurelie Manikezwe iz Burundija. Oba sta študenta na rimski univerzi Gregoriani, Simon študira poslovne vede, s. Aurelie pa komunikologijo. Peter Lah je njun profesor in dekan Fakultete za družbene vede na Gregoriani. Vodil je somaševanje v župnijski cerkvi in v pridigi poudaril, naj se veselimo tega, da nas ima Bog rad, ter se v moči te ljubezni odpremo drug drugemu in presežemo zidove znotraj in zunaj nas. Tako bomo tudi lažje odprli in razširili srce za stiske bližnjega v okolici in širše.
Po obeh svetih mašah smo se zbrali v učilnici, kjer sta se nam Simon in s. Aurelia predstavila. Simon nas je nagovoril s prikazom podeželja Mjanmar (nekdanjo Burmo), od koder prihaja, in razkoraka med mestom in preprostim življenjem na podeželju. Ganljivo je bilo videti trpljenje ljudi zaradi vojne, ki tam divja, potem ko je oblast prevzela vojska.
V njegovi deželi je le 6 odstotkov kristjanov, prevladujejo namreč budisti. Razmere so vse bolj napete, bojijo se, da se bo vojna razširila tudi v njegovo škofijo, kjer je 64.000 katoličanov, 36 župnij in približno sto duhovnikov. »Življenje je pri nas težko, upanje pa močno,« je povedal Simon. »Študij je najboljša investicija v prihodnost Cerkve v siromašnih državah,« je poudaril p. Peter Lah.
Sestra Aurelia prihaja iz Burundija in izhaja iz družine z osmimi otroki. Njena redovna skupnost deluje tudi v Franciji in Nemčiji, predvsem pa v rodnem Burundiju. Posveča se predvsem družinam in otrokom, ki so ostali brez staršev. V Italiji študira in sodeluje v misijonski pisarni, poleti pomaga tudi p. Petru na Višarjah. Za študij komunikologije se je odločila, ker želi s tem znanjem čim bolj prispevati k spravi med ljudmi v svoji domovini. Tudi Burundi je namreč pred 30 leti zelo zaznamovala vojna v sosednji Ruandi.
P. Peter je še pojasnil, da so študentje na Gregoriani velikokrat oproščeni šolnine, vendar vsak od njih za življenje letno potrebuje približno 15.000 evrov. Prav zaradi tega obiskujejo župnije in se nam predstavljajo. Tako nam približajo del svojega sveta in nas prosijo za solidarnost. Njegova velika želja je, da bi komendska župnija v prihodnosti podprla katerega izmed študentov iz Afrike, Azije ali Latinske Amerike pri študiju v Rimu.



















